22 czerwca 2024

Czym jest niezależność finansowa?

O niezależności finansowej słyszymy wielokrotnie, czy to tylko puste hasło? Co tak naprawdę oznacza „niezależność finansowa”? Skąd wiadomo, że osiągnęliśmy ten stan?

Kim jest osoba wolna finansowo?

Osoba wolna finansowo to ktoś taki, kto bez żadnych wyrzutów sumienia może wykreślić ze swojego codziennego słownika zdanie „muszę pracować” i zastępuje je dużo przyjemniejszym „chcę to robić”.

Dochód pasywny – co to takiego?

Dochód pasywny to taki rodzaj dochodu, który umożliwia regularne otrzymywanie pieniędzy bez konieczności ciągłego angażowania się w wykonywanie danej pracy. Czy to bajka dla bogatych? Niekoniecznie, choć nie ulega wątpliwości, że na osiąganie dochodu pasywnego trzeba sobie zapracować. Ogólna idea polega na tym, by pewien wysiłek wykonać raz, a następnie czerpać z niego zyski.

Przykłady dochodu pasywnego

Gdy napiszesz i wydasz własną książkę, to będzie ona generować zyski, dopóki znajdą się chętni na to, by ją kupić. Książkę piszesz raz, ale ona pracuje na Ciebie tak długo, jak długo cieszy się zainteresowaniem czytelników.
Innym przykładem dochodu pasywnego jest zakupienie mieszkania na wynajem. Będziesz na nim zarabiać tak długo, jak długo znajdą się chętni lub dopóki sam nie podejmiesz decyzji o sprzedaży.

Niezależność finansowa to tylko marzenie?

Osiągnięcie niezależności finansowej nie jest proste, ale jest możliwe. Nie masz gwarancji, że osiągniesz ją konkretnego dnia o konkretnej godzinie. Nie zawsze starania i wysiłek prowadzą do oczekiwanych rezultatów. Jednak warto stawiać przed sobą cele i dążyć do ich urzeczywistnienia.

Więcej artykułów o biznesie, ekonomii, a także polityce znajdziesz w serwisie www.polityka24.pl.