22 czerwca 2024

Kim jest Satoshi Nakamoto?

W ostatnich latach w świecie kryptowalut popularne stało się jedno nazwisko, a jest nim Satoshi Nakamoto – pseudonim twórcy Bitcoina, pierwszej i najpotężniejszej kryptowaluty na świecie. Popularność zdobył, gdy w 2008 roku stworzył protokół Bitcoin za pośrednictwem Cryptography Mailing List, który opublikował w pracy naukowej. W styczniu 2009 roku wydał wersję open source, która połączyła ze sobą kilka komputerów i stworzył bazę operacyjną tej kryptowaluty.

Podstawowe zadanie polegało na tym, że użytkownicy mogli dokonywać ze sobą transakcji, a następnie zatwierdzać je na liście i sprawdzać, czy żadna moneta nie została wydana więcej niż raz. Wydarzyło się to 9 stycznia 2009 roku i o północy dokonano pierwszego wydobycia, dzięki czemu powstały pierwsze na świecie bitcoiny. W ten sposób zaczęły powstawać pierwsze kryptowaluty. Więcej o początkach bitcoina tutaj. Wywołało to wielkie zamieszanie na całym świecie, choć najważniejszą wiadomością było zniknięcie Satoshi Nakamoto. Nigdy więcej o nim nie słyszano.

Kim jest Satoshi Nakamoto?

Jest to pseudonim używany przez osobę lub grupę ekspertów, którzy opracowali kryptowalutę Bitcoin i całe oprogramowanie, które ją obsługuje. Satoshi Nakamoto jest jednym z najczęściej wymienianych nazwisk, ponieważ oprócz stworzenia całego protokołu, zniknął w 2011 roku. Od tego czasu nikt nic nie słyszał na jego temat. Od tego czasu pojawiło się wiele komentarzy, ponieważ nie ma pewności, czy jest on prawdziwą osobą, kimś fikcyjnym czy grupą programistów, którzy stoją za ruchem bitcoinowym.

Istnieje fundacja o nazwie P2P, gdzie Nakamoto miał profil, w którym podawał się za 37-letniego mężczyznę mieszkającego w Japonii. Jednak bardzo niewielu wierzy w prawdziwość tych informacji. Dzieje się tak dlatego, że osoba, która stworzyła Bitcoina doskonale zna język angielski, a kod Bitcoin nie zawiera nigdzie języka japońskiego. W związku z tym wielu spekuluje, że chodzi o grupę osób z Europy lub Ameryki Północnej powiązanych z sektorem finansowym. Inni uważają, że może to być super geniusz.

Stąd powstały liczne teorie, podejrzewające dużą liczbę osób, które mogłyby być Satoshi Nakamoto. Wielu z nich publicznie odrzuciło to określenie. Inni badacze udokumentowali nawet połączenia podczas wymiany wiadomości w czasie tworzenia protokołu bitcoin. W wyniku tych połączeń powstał układ czasowy podobny do tego, który występuje w Ameryce Północnej lub Środkowej. Prawda jest taka, że mimo wszystkich badań nikt nie wie, kim jest Satoshi Nakamoto.