22 czerwca 2024

7 rzeczy, których nie warto robić w pracy

Tak jak są rzeczy, które powinieneś robić w czasie pracy, by być bardziej wydajnym, są też rzeczy, których musisz unikać. Dlatego w tym artykule zwięźle przedstawię najważiejsze moim zdaniem błędy popełniane przez pracowników, których każdy z nas powinien się wystrzegać.

 1. Nie szukaj rozrywki w czasie pracy

O ile nie jest to twoja przerwa, nie powinieneś robić niczego, co nie jest częścią twojej pracy.  Oznacza to, że odradza się szukanie rozrywki, zarówno online, offline, jak i na urządzeniach mobilnych, ponieważ mogą one przeszkadzać w pracy. Nie warto więc w pracy odwiedzać takich portali jak www.skandal.pl, ponieważ możemy tam zostać na wiele godzin, czytając najnowsze informacje ze świata i z kraju. Nawet jeśli korzystasz z nich w czasie przerwy, ryzykujesz obniżenie produktywności, jeśli treść utknie w Twojej głowie, co sprawi, że będziesz się spodziewał, kiedy następnym razem będziesz mógł cieszyć się tą rozrywką.

 2. Nie rozpraszaj się

Zbyt łatwo jest zgubić się we wszystkich rzeczach, które są dostępne w Internecie lub na urządzeniach mobilnych, zwłaszcza jeśli firma, w której pracujesz, nie jest zbyt rygorystyczna w korzystaniu z firmowej przepustowości Internetu.  Wcześniej czy później skończysz przeglądać LOLcats lub śledzić przygody postaci z komiksów internetowych – chyba że masz dyscyplinę, aby trzymać się tego, co powinieneś robić.  Skoncentruj się na swojej pracy i cokolwiek robisz, nie klikaj tego tajemniczego linku!

3. Nie pozwól, aby inni cię rozpraszali

Czasami mistyczny urok LOLcats i wirusowe filmy zwracają naszą uwagę bez naszej winy.  Kolega może wysłać ci link lub będzie go przeglądać (i śmiejąc się jak wariat), gdy będziesz przechodzić obok.  Chodzi o to, że czasami rozpraszacze są pokazywane nam przez inne osoby i chociaż ich intencją nie jest zmniejszenie Twojej produktywności, kończy się to właśnie zmniejszeniem Twojej wydajności. Dlatego musisz być na dobrej drodze i odwracać wzrok.  Kiedy skończysz pracę, możesz się bawić bez końca, prawda?

4. Nie pobieraj i nie instaluj z porzuceniem

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo w Internecie, aby uniknąć infekcji komputera wirusem  Zbyt łatwo jest nadużywać Internetu zapewnianego przez Twoje biuro.  Pobierając programy i tym podobne, w zasadzie dostajesz je za darmo.  Pomijając kwestie piractwa, pobieranie i instalowanie programów pobranych z mniej renomowanych witryn może spowodować infekcje wirusowe na Twoim terminalu.  Skutki wahają się od niezauważalnego do szybkiego spadku wydajności i awarii.  Jeśli używasz komputera podczas pracy, który się zepsuje, tracisz cenny czas na wymagane naprawy, a co gorsza, zostajesz przyłapany na pobieraniu i instalowaniu rzeczy, które nie przyczyniają się do Twojej pracy.

5. Nie przesyłaj strumieniowo wideo ani nie pobieraj, korzystając z przepustowości firmy

Jeśli pracujesz w środowisku korporacyjnym, które nie stosuje ograniczeń przepustowości na terminal, nie powinieneś przesyłać strumieniowo wideo ani pobierać materiałów z Internetu.  Oprócz tego, że można je interpretować jako niewłaściwe wykorzystanie zasobów firmy, ryzykujesz spowolnienie sieci dla wszystkich z powodu zużywanej przepustowości.

6. Nie odwiedzaj stron internetowych innych niż strony referencyjne i związane z pracą

Blokowanie wszelkich nieautoryzowanych stron internetowych jest w praktyce trudne dla firm, dlatego wolą stosować polityki informując pracowników.  Jeśli jesteś jednym z takich pracowników, powinieneś przestrzegać tych zasad i nie odwiedzać nieautoryzowanych stron internetowych.  Zostaw swoje zakupy online, wiadomości sportowe lub podniecające zdjęcia, gdy jesteś w domu.  Dodatkowo powinieneś wiedzieć, że niektóre firmy monitorują odwiedzane strony internetowe za pośrednictwem węzłów sieci, więc wymazanie historii przeglądarki zwykle nie jest zbyt pomocne.  Przyłapanie na zwykłym odwiedzaniu niewłaściwej strony internetowej może spowodować zwolnienie z pracy.

7. Nie udzielaj się towarzysko podczas pracy

Jedną z największych rozrywek podczas pracy są spotkania towarzyskie ze współpracownikami.  Chociaż nie ma w tym nic złego, pamiętaj, że Twoim głównym celem powinna być praca.  Wszelkie rozmowy z osobami w biurze powinny ograniczać się do tematów związanych z pracą, a nie najnowszych plotek biurowych.  Pamiętaj, że nie trzeba wiele, aby zrujnować swój rozpęd.  Jeśli naprawdę chcesz nadrobić zaległości ze współpracownikami, zrób to w swoim czasie.  Zawsze jest czas po pracy i weekend na zaspokojenie wszystkich potrzeb społecznych.