24 kwietnia 2024

Czym są koszty przy podejmowaniu decyzji?

Zatrzymaj się na chwilę i zastanów się, jakie decyzje codziennie podejmujesz. Kawa czy herbata do śniadania, autobus czy spacer do pracy, serial czy książka wieczorem? Każda z tych decyzji zmusza Cię do podjęcia kosztów z nią związanych. Nie patrzysz jednak na nie w taki sposób, bo większość z nas koszt utożsamia z pieniędzmi.

Tymczasem to wszystko to, co tracimy po tym, jak zaczynamy realizować naszą decyzję.

Każda decyzja niesie za sobą koszt

Bez względu na to, czy wybierasz dla siebie ścieżkę kariery, którą będziesz podążać do końca życia, czy to, co zjesz na obiad, zawsze podejmujesz koszty. Będzie nimi to, z czego rezygnujesz oraz wszystkie konsekwencje tej rezygnacji. W ten sposób decydując się na zostanie lekarzem, a nie grafikiem komputerowym, twoim kosztem będzie kreatywna praca w gronie pozytywnych ludzi, możliwość wyszalenia się twórczego i robienie tego, co kochasz.

Ale wraz z kosztami idą benefity. W tym wypadku mogą to być lepsza zarobki, porządna i stała praca, poważanie w społeczeństwie i ogromna praktyczna wiedza.

Decydujemy, co jest dla nas najważniejsze

Koszty nie zawsze będą dla nas odczuwalne. Musimy się z nimi mierzyć przy każdym podejmowaniu decyzji, ale czasami są dla nas zwyczajnie nieistotne. Jeśli mamy pewność, że bycie lekarzem jest dla nas znacznie lepszą opcją i dokładnie to chcemy robić, to koszty związane z odrzuceniem kariery grafika wcale nie muszą być dla nas dotkliwe, mimo że wciąż będą tak samo ogromne.

Decydując, co jest dla nas ważniejsze, możemy lepiej radzić sobie z kosztami, szczególnie jeśli podejmujemy naszą decyzję świadomie i wiemy, czego się po niej spodziewamy. Koszt pojawia się więc zawsze, ale nie oznacza to, że będzie dla nas bolesny.

Kalkulujemy koszty na przyszłe korzyści

Co ważne, koszty zawsze przekładają się na korzyści. Kiedy rezygnujesz z zostania grafikiem, twoimi korzyściami będzie wszystko to, co wiąże się z zostaniem lekarzem. Naszym zadaniem przy podejmowaniu decyzji jest zdecydowanie, czy koszt, który musimy ponieść, jest dla nas współmierny do uzyskiwanych w ten sposób korzyści. Czasami koszty będą zbyt duże i nie będziemy w stanie ich ponieść.

Nie ma w tym jednak niczego złego, bo nie każda decyzja będzie łatwa i oczywista. Masz wybór i żeby określić dokładnie, co jest dla Ciebie najlepsze, koniecznie przeprowadź kalkulację kosztów i płynących z nich korzyści.

Więcej porad dotyczących prowadzenia własnego biznesu znajdziesz w serwisie https://www.inwestycyjny.pl.