22 czerwca 2024

Dlaczego nie jesteś w stanie oszczędzać efektywnie?

Oszczędzanie dla wielu z nas łączy się z odkładaniem pewnej sumy co jakiś czas na konto oszczędnościowe albo zapisywanie jej gdzieś na boku i pilnowanie, żeby jej nie wydać. Takie podejście do oszczędności może być jednak nieefektywne i ostatecznie doprowadzić nas do miejsca, gdzie uznamy, że takie gromadzenie pieniędzy nie ma sensu. Dlaczego tak się dzieje i jak możesz to naprawić?

Oszczędzanie to temat rzeka i każdy musi niestety sam wypracować system, który najbardziej sprawdzi się w naszym przypadku. Wiele banków oferuje najróżniejsze usługi, które mają nas do tego zachęcić i jednocześnie uniemożliwić nam wydawanie zaoszczędzonej już przez nas kwoty. Pokazuje to, jak ciężko jest większości z nas utrzymać większe sumy pieniędzy przy sobie. I nie ma w tym niczego dziwnego, bo większość z nas ma tendencję do nieliczenia się z ich wartością. Często twoje plany oszczędnościowe się nie udają, bo podchodzisz do pieniądza jako do środka, dzięki któremu możesz wszystko.

Pieniądze przeciekają nam przez palce, a robią to szczególnie szybko, gdy mamy ich dużo. Stąd między innymi wzięła się obserwacja, że biedni starają się żyć jak bogaci, czyli wydawać ciągle znacznie więcej, niż powinni. Choć oszczędności z pozoru mają być nie do ruszenia, to jednak są to dla nas pieniądze jak każde inne. Mamy poczucie, że je posiadamy, czyli są do naszej dyspozycji. A im więcej będziemy ich mieć, tym chętniej będziemy po nie sięgać, najpierw w przypadku naglącej potrzeby, na przykład naprawy piekarnika, a z czasem za każdym razem, kiedy najdzie nas ochota na coś drogiego i luksusowego.

Zwróć uwagę na to, jak patrzysz na pieniądze. Być może uważasz dzisiaj, że świetnie sobie z nimi radzisz, ale tak naprawdę stanowią one dla Ciebie ogromną pokusę. Jeśli tak właśnie jest, poszukaj dla nich skutecznego zabezpieczenia. Możesz przekazać je osobie, której wyjątkowo ufasz z prośbą, żeby nie dawała nam ona ich, nawet jeśli będziemy się tego domagać, ale jest to bardzo ryzykowny sposób. Znacznie lepiej będzie założyć sobie specjalne konto z blokadą na oszczędności, dzięki czemu bank uniemożliwi nam wypłacanie ich czy płacenie za ich pomocą za rzeczy, których tak naprawdę wcale nie potrzebujemy.