22 czerwca 2024

Jak zacząć oszczędzać z głową?

Mamy tendencję do tego, żeby wkręcać się całkowicie we wszystko, co rozpoczynamy robić. Nie inaczej jest w przypadku oszczędzania. Potrafimy zacząć ciąć koszty jak szaleni i szukać nowych płatnych zajęć wszędzie tam, gdzie tylko możemy coś złapać. Takie podejście niestety sprzyja szybkiemu wypaleniu się, a co za tym idzie, odpuszczeniu sobie gromadzenia oszczędności i wydaniu tego, co już mieliśmy.

Oszczędzajmy z głową. Nie oznacza to wcale, że od teraz musimy zacząć prowadzić ascetyczny tryb życia albo przyjąć jakąkolwiek filozofię. Minimalizm czy dobrowolna prostota mogą kojarzyć nam się z maksymalnym ograniczeniem wydatków, ale nie są w żaden sposób bezpośrednio powiązane z oszczędzaniem. Nie bój się więc, że będziesz musiał zmieniać swój styl życia tylko dlatego, że chcesz mieć więcej pieniędzy. Najważniejsze jest twoje indywidualne podejście do tej kwestii. Jeśli przy okazji rozpoczęcia oszczędzania chcesz spróbować czegoś nowego, to śmiało, ale nie czuj się w żadne sposób do tego zmuszony.

Rozpaczliwe cięcie kosztów zupełnie mija się z celem. Oczywiście im mniej wydajemy, tym większe stają się nasze oszczędności, ale czasami zwyczajnie nie mamy już gdzie szukać nowych ich źródeł. Jeśli nie widzisz już żadnego miejsca, gdzie cięcie kosztów będzie dla Ciebie wygodne i nie spowoduje u Ciebie żadnego dyskomfortu, to nie idź głębiej. Staraj się żyć na swoim poziomie, nie wychodź wyżej, ale nie zaniżaj go również za bardzo. W końcu życie jest za krótkie, żeby katować się i wyrzekać dla pieniędzy. Oszczędności zawsze powinny być daleko za twoim komfortem i zdrowiem na liście priorytetów.

Nie pozwól, żeby oszczędzanie stało się celem samym w sobie. Masa osób popełnia ten błąd. Za mocno skupiamy się na gromadzeniu pieniędzy i często zapominamy, że mają nam one tylko zapewnić bezpieczeństwo. Jeśli nagle najważniejsze staje się oszczędzanie i posiadanie środków na koncie, to powinien być dla Ciebie znak, że coś poszło nie tak. Znacznie lepiej jest w ogóle nie przejmować się oszczędzaniem i skupić się na bliskich albo rozwijaniu kariery, niż podporządkować wszystko naszemu pragnieniu zbudowania wokół siebie ułudy posiadania bogactwa.